Historie > Zajímavosti

Zajímavosti

Vidice

Obec se nachází jihozápadním směrem 10 km od Kutné Hory a skládá se z obcí Vidice, Karlov, Nová Lhota, Roztěž a Tuchotice. Dříve patřila k obci ještě obec Stará Lhota, která je však již zatopena vodárenskou nádrží Vrchlice. Ještě před první světovou válkou žilo na tomto území 810 obyvatel, v současné době zde žije 220 obyvatel.

Vidice se rozkládají v průměrné výšce 424 m.n.m. a jejich původ sahá do začátku 14. století. V obci Vidice žije 73 obyvatel, z nichž polovina je ve starobním důchodu.

Vidice

Dominantu obce tvoří kostel sv. Mikuláše se zvonicí a hřbitovem.

Naproti kostelu je nově opravený bývalý statek, jehož opravu provedl obecní úřad, který zde má své sídlo. Na dvoře je vybudováno dětské hřiště a na zahradě je dětský tenisový kurt a hřiště na volejbal a nohejbal.

V obci jsou  uhelné sklady firmy  K - P LINE s.r.o.  a   stavební firma HABR

Karlov

Karlov je nejmladší obcí. Vzniká r. 1807. První obyvatel byl Karel Kuchyňka z Karlova mlýna u Malešova, který vybudoval prvý dům čp. 1.

V současné době zde žije 33 obyvatel.

Nová Lhota

Obec s 12 obyvateli leží 375 m n. m. Nad obcí se nachází významná krajinná oblast - usazeniny křídového moře. Jsou tvořeny pískovcovým tmelem a vápencovým tmelem. Oblast je místy bohatá na zkameněliny.

Roztěž

RoztezNachází se 386 m n. m. Dominantu obce tvoří zámek vzniklý přístavbou původního loveckého zámku, který byl vybudován na místě starého hradu "Nad Strží". Počet obyvatel je 49, převážně důchodového věku. Pode vsí je restaurace "Lázně", které byly vybudovány v roce 1825 na místě původních dřevěných, kam docházeli slavní rodáci Kutné Hory: J. K. Tyl, J. Vrchlický a  další.

Tuchotice

Leží asi 400 m n. m. a žije zde 41 obyvatel. Dominantu obce tvoří budova bývalé školy, kde bylo v roce 1961 ukončeno vyučování. V současné době byla provedena rekonstrukce staleté zvoničky, která zvýrazňuje náves. Kruhová náves vznikla zbouráním starých domků. V obci je dům hasičů.

19. 9. Zita

Zítra: Oleg